Mide Ağrısı -Hazımsızlık ve Karında Şişlik

Kategori : Mide Hastalıkları 14-08-2010 12:02

Hazımsızlık mide ağrısı karında şişlik
Hazımsızlık, bir beslenme bozukluğunun işareti olduğu gibi; bir sindirim sistemi hastalığının da işareti olabilmektedir.

Hazımsızlığın belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Midede dolgunluk hissi.
 • Midede ağrı ve yanma. 
 • Karında şişlik, geğirme ve gaz çıkarma. 
 • Kabızlık. Nadir durumlarda ishal.


Hazımsızlığın birinci sebebi, yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir. Bir münakaşa ve ruhi gerginlik sırasında yenen yemeklerde, bolca hava yutulmakta, yiyecekler acele ile iyice parçalanmadan yenmekte, en önemlisi sinir sisteminin dengesi bozulduğundan ifrazat bezleri yeterince çalışmamaktadır.

Öyle İse:
Ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğnemeden yutmayınız. Hazımsızlığın bir diğer sebebi, bol yağlı ve nişastalı (hamur işi) yemeklerle beslenmedir. Bunlar hazımı zor yiyecekler olup, mide ve barsaklarda fazla beklemektedirler. Kabızlığın sebebi de bunların barsaklarda fazla beklemesidir. Barsak tembelliği dediğimiz hastalığın ortaya çıkış sebebi de yine hazmı zor yiyeceklerle beslenmedir.

Öyle İse:

 • Yağlı ve unlu yemekleri tıka basa yemeyiniz.
 • Sofranızda mutlaka sebze yemeği ve yeşillik bulundurunuz.
 • Yemek sonunda mümkün mertebe unlu tatlılar yerine taze meyve yeyiniz. 
 • Salata ile yenen etli ve hamur işi yemeklerin hazmı daha kolayolduğundan, bilhassa akşam yemeklerinde salata bulundurunuz.


Organik Hastalıklara Bağlı Hazımsızlık

 • Yemeklerden hemen sonra veya bir saat içinde ortaya çıkan hazımsızlık belirtileri, safra kesesi yetmezliği, gastrit, mide ülseri ve kanseri gibi hastalıkların işareti olabilir.
 • Yemeklerden birkaç saat sonra gelişen rahatsızlıklar oniki parmak barsağı ülserini ve pankreas yetmezliğini düşündürür. 
 • Geceleri ortaya çıkan hazım şikayetlerinde ve arka üstü yatıldığı zaman kendisini gösteren mide ağrılarında ise pankreas kanseri veya mide fltığı şüphesini kuvvetlendirir. 
 • Kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği (üremi), akciğer veremi ve her türlü kanser vakalarında da hazımsızlık şikayetleri görülebilir. Ne Yapmalı 
 • Hazımsızlıktan şikayet eden kimse, beslenmesine dikkat ettiği halde rahatsızlıkları devam ediyor ise; mutlaka bir doktora muayene olmalı, gerekirse teşhis için film çektirmeli ve testler yaptırmalıdır. 
 • Eğer muayene neticesinde hazımsızlığın fazla mide salgısından kaynaklandığı tesbit edilirse; buna "asitli dispepsi" adı verilmektedir. Yemeklerden bir iki saat sonra midede ağrı, yanma, kazıntı ve basınç şeklinde kendisini belli eder. Ekşi geğirmeler, ağız ve boğazdan gelen gazlardan dolayı yanmalar, bazan de ekşi ku smalar fazla mide asitini işaret ederler. Tedavi, mide asitini artıran yemeklerden uzak durmaya yöneliktir. Tuzlu, şekerli, baharatlı yemekler, et konserveleri, kızartmalar, çay, kahve, sigara ve alkol, çiğ soğan bunların başında gelmektedir. Et, yumurta, taze peynir, süt gibi proteinli yiyeceklerle tuzsuz ve az yağlı yemekler perhiz için faydalı gıdalar cinsindendir. 
 • Muayene neticesinde hazımsızlığın sebebi yetersiz mide salgısından kaynaklandığı tesbit edilirse, buna "asitsiz dispepsi" adı verilmektedir. Yemeklerden sonra bir-iki saat müddetle mide de ağırlık hissi duyulur. İshal ateş nöbetleri ve başağrısı görülebilir. Dışkı çok pis kokar.

Asitsiz dispepsi de iyi pişirilmek şartı ile her türlü et verilebilir. Yumurta, rafadan, tavada pişmiş veya çorba içinde yenebilir. Çorba yağsız ve bol tuzlu olmalıdır. çay, kahve, baharat serbesttir. Ekmek, tercihen bayat ve kızarmış halde yenmelidir. Beden hareketleri, kısa yürüyüşler ve temiz hava da çok faydalıdır.

ismail Edit:14-08-2010 12:04

  Mide Hastalıkları hakkında

  ayhan

  yedigim yemegi cıkarıyorum sebebi nedir

   

  01-11-2011 20:25

   Mide Hastalıkları hakkında

   yavuz

   mıdem yanıyor

   07-07-2012 08:17

    Mide Hastalıkları hakkında

    buse

    bende açlık hissi olmuyo.. midede hafif bulantı var ağrı var  ve hazımsızlık, daha 16 yaşındyım nedeni nedir

    12-07-2013 10:31

     Mide Hastalıkları hakkında

     nevin

     yemek yedikten sonra,migdem hemen sisiyor ve hafif agri oluyor,doktora gittim helikobakter pilori buldular,ve antibiotik ictim,ilaclarim bitiginde tekrar gittim bana neksium hapini devam etirmemi soyledi,bi sonraki seyansim marta,sizce ne yapmaliyim,nedenleri ne olabilr,tesekurler

     12-02-2014 17:05

      Mide Hastalıkları hakkında

      pankreas kanseri

      Annenin üst karın bölgesinden deyince acıma batma hissi var ... Bir de kabızlık ara ara yanma var annem un hayati genellikle stres ile geçiyor yediğine ictigine dikkate etmiyor buna ek olarak seker hastası önemli bir şeyi var midir ?

       

      20-03-2014 20:09

       Mide Hastalıkları hakkında

       kezban solmaz

       ben 2007 de safra kesesini aldırdım yaşım 40 boyum 1.46  kilom 78 ben rezim yapıyorum başta yeşil kahve içiyorum yarım saat sonra kahvaltı yapıyorum birdilim kepek ekmekle dokluk hissi oluyor miğdemde aşırı şişkinlik oluyor otururken adeta kaburgalarım mideme batıyor çok rahatsız oluyorum ne yapmalıyım

       23-04-2014 23:38

        zarife

        benim  mitem  çok şittetli ağrıyor ve sırtıma vuruyor karnım şişiyor   mite bulattısı yapıyor yemek yiyorum bir takka sonra hiçbirşey yememişkibi oluyorum  toktora gittim ilaçlartan hiç fayta görmetim basen ağrı asalıyor iki gün böyle devam etiyor sonra gene sıklaşıyor        sürekli yemek  yeme   gereyi  duyuyorum  oyüsten külo alıyorum                                                                                                                                                                                                                     20 -11- 2014  21.5                                                                                

        20-11-2014 21:07

         Mide Hastalıkları hakkında

         dilara

         Bir aya yakin karnimda yanma var hic birsey yiyemiyorum tokluk hissi var ne yesem dokunuyor midem alt ust oluyor neden acaba

         18-01-2015 08:56

          Mide Hastalıkları hakkında

          Buket

          Yemek yedikten sonra şişkinlik mide bulantısı baş Dönmesi tuvalete çok çıkamamak sabah uyandığımda davul gibi Göbek ve çok Ağrı oluyor sizce sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürediyorum 

          25-02-2015 09:08
           Alakalı Konular: mide ağrısıhazımsızlık
           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Mide Hastalıkları © 2010
           Mide Hastalıkları hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.