Gastrit ve Reflü

Kategori : Reflü 13-08-2010 23:36

Belirtileri zaman zaman karışsa da, GÖRH ve gastrit birbirinden tamamen farklı iki hastalıktır. Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuar (iltihabi-yangısal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir infeksiyona (Helicobakter Pylori) ya da tahrişe bağlı olarak gelişebilir. Aşırı stresin neden olduğu yüksek asit salınımı nedeniyle baharatlı yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanımı nonbakteriyel gastrite neden olabilir.

Helicobakter Pyloriye bağlı gastrit, midenin hangi bölümünde tutunduğuna bağlı olarak uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski nedeniyle son yıllarda çok önem kazanmıştır. Ülkemizde yaklaşık %60 Helicobakter Pylori pozitifliği olduğu öngörülmektedir. 1 ya da 2 haftalık antibiyotik kullanımıyla sağıltım olasıdır. Özellikle midenin üst bölümlerini tutan Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastritte, asit salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak PPİnin ( Proton Pompa İnhibitörleri) asit baskılayıcı etkisini arttırması, GÖRH etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu hastalarda Helicobakter Pylori tedavisi sonrasında reflü belirtilerinde artış saptanmıştır. Dolayısıyla bir çok yayında da gösterildiği gibi Helicobakter Pylori gastridi sağıltımıyla reflü semptomları arasında çoğu kez ters ilişki vardır.

  Reflü hakkında

  ayşe

  slm bendede gastirit reflü safara kesesireflüsü cıktı endoskopi cektim bu sonlarda yutma güçlügü cekiyorum onla alakalı olabirmi özefagus sonucum temiz baska film cekmeme gerek varmı?

  29-05-2012 08:05

   Reflü hakkında

   ismail Bayraktar Avatar

   Reflü ile ilgili böyle bir şikayet duymadım ama yinede doktora danışmak lazım

   Php coder
   02-06-2012 20:57

    Reflü hakkında

    leyla özçelik

    hocam bende reflü gastrit var dört bes yıldır hiçbir tedavi yanıt vermedi hala nexsium kullanıyorum hala şikayetlerim devam ediyo en önemliside kalbimde sıkıntı nefes alamama boğulma hissi oluyo psikolojik dediler uzun süre tedavi gördüm gecmedi göğüs hastalıklarını gittim kalbe gittim hepsi yemiz çıktı size sorum bu şikayetlerim midemdeki sorundan olurmu

    16-02-2013 22:05

     Reflü hakkında

     kübra

     bende reflü var galiba midem yanyor midem bulanyor ateşim ckyo yemek canm istemiyo iştahszm doktorlar birşeyin yok diyorlar sitresten diyorlar ben inamyorum bir care bulun motilium sürubu ve nexium hap kullannca iyi oluyorum kullanmaynca kötü oluyorum ne yapcam

      

     29-03-2013 15:13

      Reflü hakkında

      Abdulkerim

      yemekten yedikten sonra midem de agrı ve ve aşırı mide bulantısı oluyor...bunun rahatsızlıgı neden oluyor bilen varmı doktora gittim bana  PANDEV ve SPASMOMEN ilaçlarını verdi ve hala bi değişiklik yok sadece karın agrım geçti mide bulantım aynı şekilde devam ediyor..

      11-04-2013 19:33

       Reflü hakkında

       hikmet yılmaz

       Leyla özçelik hanım, bende de aynı sorunlar var. siz çözüm bulabildiniz mi?

       22-06-2013 09:06

        Reflü hakkında

        türkü

        abdulkerim bey ve leyla hanım aynı şikayetler bendede mevcut midemde iltihap cıktı yapılan endoskopi sonucu doktor ılac verdi 15 gündür kullanıyorum biraz nefes almam düzeldi daha sonra kbb ye gittim üst solunum enfeksıyonu cıktı kullandıgım antibotik nefes alıp vermemi rahatlattı benim size tavsiyem gastroentoloji bölüme gidip endoskopi yaptırmanız.birde gögüs hastalıklarına gidip alerji testi yaptırmanızda fayda var alerjık astım mıdedeki sorundan dolayı nefes almanızı güçleştirebiliyor.

        01-08-2013 09:51

         Reflü hakkında

         mehmet

         1 yıl önce endoskopiye girdim pangastrit var dediler biyopsiye dahi gerek duymadılar şuanda reflü,hazımsızlık,midede ağırlık vs..şikayetler başladı endoskopiye tekrar girmek dahi istemiyorum bu yazdığım şikayetlerede özellikle hazımsızlık ve midede ağırlık oluşumuna internet mide kanseri belirtisidir diye birkaç yerde rasladım şu ülkede işini sağlam yapan kaç doktor var acaba...

         15-12-2013 07:11

          Reflü hakkında

          MÜCAHİT

          ALLAH RIZASI İÇİN BU HASTALIKTAN KURTULMAK İSTİYORUM GİTMEDİGİM DOKTOR KALMADII AMA DOKTORLRDA İLGİLENMİYOLAR ADAM GİBİ KULANMADIGIM İLAÇ KALMADI BİTKİSEL LAÇTA KULANDIM AMA Bİ GTÜRLÜ BU HASTALIK TAN KURTULAMADIM  REFLÜ GASTRİT ASKERDE BAŞIMA GELDİ ODA SIKINTIDAN ŞIRNAKTA YAPTIM ÇOK SIKINTI YPYDUM DERDİME DERMAN   OLUCK VARMI  8 AYDIR ÖLÜYÜM SANKİ CVP LARINIZI BKLİYOM ARKLER

           

          05-04-2014 17:37
           Alakalı Konular: Gastrit Reflü
           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Mide Hastalıkları © 2010
           Mide Hastalıkları hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.