Antral gastrit nedir?

Kategori : Soru-Cevap 14-08-2010 11:38

Gastrit mide mukozasının tahriş olmasıdır. Antrum midenin bir bölümüdür ve antral gastritte o bölümde oluşan gastrittir. Gastrit akut veya kronik olabilir. Kronik gastritin en sık görülen nedeni helikobakter pylori adında bir bakteriye bağlıdır. Bu bakteri spiral şekilli, ağız yoluyla alınarak midede yerleşen ve burada gastrite neden olan bir bakteridir. Gelişmekte olan ülkelerde genellikle çocukluk çağında alındığından tedavi edilmediğinde mide mukozasında hayat boyu süren bir kronik iltihaba sebep olur ve bunun sonucunda midede gastrit, ülser, lenfoma ve kanser gelişimine neden olabilir. Türk toplumunun yaklaşık %90´ı bu bakteri ile enfektedir.

Mide mukozasını örten mukus tabakasının altında yerleşerek yaşamını sürdürür. Bu bakteri salgıladığı toksinler ve vücudun ona karşı oluşturduğu reaksiyonlar sonucunda midenin savunma bariyerlerini bozar. Böylece mide mukozasını asit ve diğer saldırgan faktörlere duyarlı hale getirir. HP enfeksiyonu ülser oluşumunda önde gelen faktörlerden biridir ancak tek suçlu neden değildir. Bakterinin midede varlığı, tanısı Üst GİS endoskopisi yapılarak biyopsi alınması ile üre-nefes testi ve kan ve dışkıda antikor ve antijen aranması gibi testlerle gösterilebilir. Ayrıca aspirin ve antienflamatuar ilaçlarda (bazı ağrı kesici) midenin koruyucu mekanizmaların zayıflamasına yol açarlar. Böylece mide asit ve diğer saldırgan faktörlere karşı duyarlı hale gelir ve hasar oluşmasına (gastrite) neden olurlar.

Sizin bir iç hastalıkları doktoruna başvurmanız, ayrıntılı bir hikâye alınması ve muayene yapılaması, gereklidir. Doktorunuz size şikâyetlerinizi hafifletecek bir tedavi düzenleyebilir (antiasitler ve proton pompa inhibitörleri gibi). Bununla birlikte gastritin kesin teşhisi için endoskopi (gastroskopi) yapılarak midenin ve duedonumun (ince barsakların ilk kısmı) incelenmesi ve mutlaka patolojik inceleme için doku örneği alınması gerekir (biyopsi). Aslında gastrit düşündüren şikâyetlerle başvuran her hastada endoskopi yapılması gerekli değildir.40 yaşının altındaki hastalarda, endoskopi yapılmasını gerektirecek başka bir sebep yoksa (kilo kaybı, siyah renkli dışkılama, kansızlık, tedavi ile geçmeyen şikâyetler, kusma vs), üre-nefes testi, kan veya dışkı örneği kullanılarak yapılan testlerle helikobakter pylori enfeksiyonun varlığı araştırılabilir.

Gastritin tedavisi nedene göre yapılır. Mide asidinin azaltılması şikâyetleri azaltılır. Helikobakter pylori pozitif bulunan olgularda bakterinin temizlenmesine yönelik antibiyotik içeren bir- iki haftalık tedavi kürleri uygulanabilir. Aspirin ve analjezik ilaçlar kullanan hastalarda bu ilaçların kesilmesi gereklidir. Diğer gastrit nedenlerinde ve komplikasyon gelişen hastalarda sebebe ve ortaya çıkan komplikasyonlara yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Geçmiş olsun.

  Güzel

  ismail Bayraktar Avatar

  Bence güzel bir açıklama

  Php coder
  14-08-2010 12:36

   Soru-Cevap hakkında

   rambo

   les gevşekliği nedir

    

   19-07-2011 19:27

    les gevşekliği nedir

    ismail Bayraktar Avatar

    Bu ciddi bir problem değil. fonksiyonel bir değişiklik. Basit beslenme yöntemleri ile düzelebilecektir. Belki bir diyetisyenden yardım almanızın da yararı olacaktır.
    les= low esophageal sphincter = alt özofagus sfinkteri = yemek borusu alt ucundaki kapanmayı sağlayan kaslar

    Php coder
    21-07-2011 22:01

     Soru-Cevap hakkında

     Berrin

     Açıklama hazırlayanlara teşekkür ediyorum....Ellerinize sağlık..

     22-09-2011 08:36

      Soru-Cevap hakkında

      merve

      bende sağlıkçıyım fakat bir sağlıkçı olmama ragmen annem hakkında endişeleniyorum ca19.9 olan bir ay önce 44.dü bir ay sonra ki 73 oldu kolonkoskopi yaptırdım kabızlık şikayeti üzerine daha sonra endoskopi yaptırdım endoskopi antral gastrirt dedi doktor kolonkoskopi ödem mukozazı dendi. mamoğrafi ve meme USG, yaptırdım sonucu fibrokist uterus ve overler alındı myom nedeni ile 8 yıl önce, MR ve BT yaptırdım pankreas´ a yönelik sonuç normal ca19.9 yüksekliğini bunlar ile araştırdım sizden yorum yapmanızı bekliyorum endoskopi ve kolonkoskopi sonucu için ve şimdi yükselme sebebi için ne yapmam gerekiyor

      26-10-2011 09:02

       Soru-Cevap hakkında

       derya şereflioğlu

       3 ay önce şikayetlerim üzerine endeskop, yaptırdım.antral gastrit olduğu tespit edildi.ilaç tedavisiyle iyileştim giiiiiibiiydi.am şimdi bir haftatadır.şişkinlik çok yoğun yoğun gaz,ve genirme var.yanma hisside var.nasıl geçirebilirim bunu.

       22-12-2011 17:51

        Soru-Cevap hakkında

        nazan

        sürekli aclık hissim  ve acıktığımda mide bulantısı hissim var aşırı gazlılık durumuda var midem cok şiş sürekli gaz cıkarıorum bnun nedeni ne olabilir

        24-04-2012 08:49

         Soru-Cevap hakkında

         hülya

         benim endoskopi sonuçlarımda hiperimi mevcut çıktı. Bu nasıl birşey kötü mü bunun hakkında sizden bilgi alabilir miyim aceba ?

         18-09-2013 13:30

          Soru-Cevap hakkında

          handan

          Antral gastrit tanısı kondu. Aceba bunun doğal yollarla tedavisi yok mudur. Kötü bi hastalık mı aceba

          18-09-2013 13:31
           Alakalı Konular: Antral gastrit nedir?
           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Mide Hastalıkları © 2010
           Mide Hastalıkları hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.