endoskopi

Çocuklarda Reflü

Çocuklarda ReflüMide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesi olarak tanımlanan reflü  yaşamın ilk 3 ayında ki bebeklerin yarısından fazlasında rastlanılan bir durumdur.

Bebek büyüdükçe ve mide kapak düzeneğini oluşturan yapılar geliştikçe reflü belirtileri giderek yok olur ve 12-18 ay sonunda nadiren devam eder.Reflüsü olan bir bebekteTükürmeKusmaÖksürükHuzursuzlık ve uyku bozukluğuBeslenme güçlüğüKakada yada kusmukta kan görülebilir.

Bebeklerin çoğunda kendiliğinden yok olan reflü eğer aşağıdaki sorunları oluşturu ise önemlidir ve sağaltım ( tedavi ) başlanmalıdır.

1) B... Devamı


Barrett olan bir hastada anti-reflü ameliyatı sonrası tüm risk ortadan kalkıyor mu ?

Bu önemli sorunun cevabı malesef hayırdır. Barrett´ li bir hastada yutma borusu alt ucundaki kronik tahrişi en etkin biçimde azaltmanın yolu tabiki anti-reflü cerrahidir ve bu sayede Barrett´in daha da ileri evrelere gidişi önlenebilmekte, ve son üç yıllık yayınlara baktığımızda bazı olgularda Barrett de gerileme bile sağlanabilmektedir. Ancak her türlü önleme karşın bazı hastalarda kanser gelişimi gene de olasıdır. Bu nedenle Barrett´li bir hastanın anti-reflü cerrahisinden sonra bile belli aralıklarla endoskopik takibi elden bırakılmamalıdır. En ideal olan anti-reflü cerrahisinin henüz Ba... DevamıGastritin Nedenleri

Helicobacter pylori (HP) : Kronik  gastritin  en sık  görülen  nedenidir. HP  ağız  yoluyla  alınarak  midede  yerleşen  ve  burada  gastrit  olarak  adlandırdığımız  bir iltihap oluşturan,  spiral  şeklinde  bir  bakteridir. Mide mukozasını örten  mukus  tabakasının  altında  yerleşerek  mide asidinden ve diğer etkenlerden korunarak  yaşamını  sürdürür. HP  hem  salgıladığı toksinlerle ve hem de vücudun bakteriye  karşı oluşturduğu immun  yanıt (vücudun bağışıklık sisteminin bakteriye karşı oluşturduğu  yanıt) sonrasında ortaya çıkan bazı maddelerle mukus  tabakasını  zayıflatarak mide muk... Devamı


Gastritin Belirtileri

Gastrit aniden oluşan, akut ve sürekli kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

Kronik gastrit, genelde çok az belirti verir ya da belirti vermeden seyreder. Uzun süren mide iltihabı vardır. Karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma meydana gelebilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir.

Akut gastritte, midede yanma, basınç ve ağrı görülür. Hasta, aç karnına ağrının arttığını belirtebilir. Bulantı ve kusma, kronik gastritte olduğu gibi akut gastritte de vardır. İlaç ve alkol, mide yüzeyinde yaraya neden olur. Bu yaraların kanaması sonucu, mide asidi kanla karışabili... Devamı


Gastrit Nedir ?(Video Anlatımlı)

Gastrit nedir? video anlatımlıdır. Sonuna kadar seyretmenizi tavsiye ederiz

... Devamı

Gastrit,Ülser,Reflü Tedavisi (Video Anlatımlı)

Gastrit,Ülser,Reflü Tedavisinin anlatımı güzel bir video çalışması sonuna kadar izleyin faydalı olacağından hiç şüphemiz yoktur.

... Devamı

Endoskop Nedir ?

Endoskopi mide ve benzeri iç organların iç kısımlarının gelişmiş optik cihazlarla doğrudan görüntülenerek incelenmesi işlemidir.

... Devamı

Mide Kanserinde Teşhis

1.) Çift kontrastlı baryumlu mide grafisi: Halk arasında ilaçlı mide filmi denilen görüntüleme yöntemidir. 2.) Gastroskopi (endoskopi): Ağızdan girilerek mideye kadar gönderilen içerisinde optik bir görüntüleme sistemi olan bir boru yardımıyla yapılır. En duyarlı ve en özgün teşhis yöntemi budur. Bu yöntemle hekim mide yüzeyini çıplak gözle görebilir ve şüphe edilen bölgelerden biyopsi ile parça alıp patolojik incelemeye gönderir, buda şüphe edilen ülser veya kanser dokusunun özelliklerini ayırt edilmesini sağlar.

... Devamı

Antral gastrit nedir?

Gastrit mide mukozasının tahriş olmasıdır. Antrum midenin bir bölümüdür ve antral gastritte o bölümde oluşan gastrittir. Gastrit akut veya kronik olabilir. Kronik gastritin en sık görülen nedeni helikobakter pylori adında bir bakteriye bağlıdır. Bu bakteri spiral şekilli, ağız yoluyla alınarak midede yerleşen ve burada gastrite neden olan bir bakteridir. Gelişmekte olan ülkelerde genellikle çocukluk çağında alındığından tedavi edilmediğinde mide mukozasında hayat boyu süren bir kronik iltihaba sebep olur ve bunun sonucunda midede gastrit, ülser, lenfoma ve kanser gelişimine neden ola... Devamı


Endoskopi Nasıl Yapılır ? (Video Anlatım)

Endoskopi nasıl yapılır ? Neden endoskopi gereklidir ? Tüm soruların anlatıldığı güzel bir video

... Devamı

Alışkanlıklar değişiyor, mide kanseri artıyor

sismanlarBilinçsiz beslenme alışkanlıklarının yanı sıra sigara ve alkol tüketiminin hızla yaygınlaştığını belirten uzmanlar, mide kanserindeki artışa dikkat çekiyor.Mide kanseri, karnın sol üst bölgesinde bulunan midenin herhangi bir noktasına yerleşen, genellikle lenf bezleri, karaciğer ve akciğere yayılan bir kanser türü.En sık görülen kanser türleri arasında 4. ancak kanserden ölümlerde 2. sırada yer alıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr... Devamı


Reflü hastalığının tanısı için neler söyleyebilirsiniz ?

Reflü hastalığının tanısı için neler söyleyebilirsiniz ? Tanıda altın standart endoskopidir. Endoskopi, ağızdan yutturulan bir boru ile yutma borusu ve midenin detaylı biçimde incelenmesi demek. Endoskopi ile reflüye bağlı yaraları ve mide fıtığını kesin tanıyabiliyoruz. Gene endoskopi, yutma borusunun alt ucundan parça almamızı sağladığı için de şart. Bu sayede Barrett gibi kanser öncesi durumları tespit edebilmek mümkün. Ama her reflü hastasında endoskopik bulgu olmayabiliyor ve kesin tanı için PH metre gerekebiliyor.

... Devamı

sebep ne olabilir

Merhabalar 42 yaşındayım içki sigara vs hiç kullanmadım.1,69 boyunda 70 kg ağırlığındayım.Belirgin bir rahatsızlığım yok(kronik),son 6 aydır özellikle yemeklerden sonra göğsümün tam ortasında bir çeşit sıkıntı yada halk arasındaki tabirle pırpırlanma kuş kanatı çırpması şeklinde rahatsızlığım var.2 sene önce endoskopi yapıldı eroviz tanısı konmuştu.İç hast.uzmanına çıktım akalazya olabilir dedi ama ben bunun doğru bir düşünce olduğunu sanmıyorum.Kardiyolojik olarak eforlu ekg-ekg(rutin) biyokimya-eko vs yapıldı anlamlı bir şey bulunmadı.

... Devamı

Mide Hastalıkları © 2010
Mide Hastalıkları hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.