Safra kesesi

Reflü Şikayetleri Nelerdir?

Reflü Şikayetleri Nelerdir?Hastalarımızın en sık dile getirdiği şikayet mide yanmasıdır.Bunun yanı sıra göğüste yanma ve ekşime,Ağıza gelen acı bir tat,Ağız kokusu,Özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik, geğirme ve boğulma hissi,Göğüste takılma ve sıkışma hissiyle birlikte kalbe baskı ve çarpıntı hissedilebilmektedir.Derin nefes almada güçlük çekilebilmektedir.İleri aşamalarda ise kronik farenjit, kronik sinüzit, alerjik astım ve diş çürüklerine gidilen bir süreç yaşanabilmektedir.REFLÜ ŞİKAYETLERİ BAŞKA HANGİ HASTALIKLARI CAĞRIŞTIRIR?HAZIMSIZ... Devamı


Mide Bulantısı ve Reflü

Mide bulantısı birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu belirtinin, doğrudan mideyle ilintili reflü, gastrit gibi sorunların işaretçisi olabileceği gibi; nörolojik hastalıklar, kulak burun boğaz hastalıkları, ürolojik infeksiyonlar, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olduğu bilnmektedir. Reflüde karşımıza çıkan mide bulantısıysa birkaç mekanizmayla oluşmaktadır.Eğer reflü mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorunla oluşuyorsa, mide içeriğinin - özellikle de yemek sonrasında ya da öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basınca artırıcı har... Devamı


Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir.

Tedavi eidlmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri veya baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlar; onikiparmak bağırsağında ülserin ... Devamı


Mide Ağrısı -Hazımsızlık ve Karında Şişlik

Hazımsızlık mide ağrısı karında şişlikHazımsızlık, bir beslenme bozukluğunun işareti olduğu gibi; bir sindirim sistemi hastalığının da işareti olabilmektedir.Hazımsızlığın belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

Midede dolgunluk hissi. Midede ağrı ve yanma.  Karında şişlik, geğirme ve gaz çıkarma.  Kabızlık. Nadir durumlarda ishal.

Hazımsızlığın birinci sebebi, yiyeceklerin ağızda iyi çiğnenmemesidir. Bir münakaşa ve ruhi gerginlik sırasında yenen yemeklerde, bolca hava yutulmakta, yiyecekler acele ile iyice parçalanmadan yenmekte, en önemlisi sinir sisteminin dengesi bozulduğundan i... Devamı


Safra kesesinin görevi nedir ?

 

 Safra kesesinin görevi nedir ?

Safra kesesi karaciğerin üretmiş olduğu safrayı biriktiren ve yemeklerden sonra bol miktarda salgılayan küçük bir organımızdır. Safra kesesinin onikiparmak bağırsağına boşalttığı safra, yağların sindirimi için kullanılmaktadır

... Devamı

Safra kesesinde taş sık görülen bir hastalık mı ?

Safra kesesinde taş sık görülen bir hastalık mı ?

Oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerindeki istatistiklere göre 50-65 yaş arası kadınların %20sinde, erkeklerin ise %5inde safra kesesinde taş mevcuttur.

... Devamı

Safra kesesinde taş olduğu nasıl teşhis edilmektedir ?

Safra kesesinde taş olduğu nasıl teşhis edilmektedir ?

Safra kesesinde taş varlığını araştırmak için en uygun tanı metodu karın ultrasonudur. Kolay uygulanabilmesi ve hiçbir yan etkisinin olmaması yöntemin en önemli avantajlarıdır. Karın ultrasonu ile %98 oranında bir başarıyla safra kesesi taşlarının tespiti mümkündür.

 Aç durumdayken yapılan bu tetkikle safra kesesinde gelişen taşların sayısı, boyutu gibi pek çok özellik hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

... Devamı

Safra kesesinde taş ne gibi şikayetlere neden olur ?

Safra kesesinde taş ne gibi şikayetlere neden olur ?

             Safra kesesinde taş olan hastaların büyük çoğunluğunda hiçbir şikayet yoktur. Hatta kimi zaman sadece kontrol amaçlı yapılan bir karın ultrasonografisi sırasında taşlar tesadüfi olarak saptanmaktadır. Bunlara sessiz taş da denmektedir. Safra kesesi taşları uzun yıllar hiçbir soruna neden olmadan sessizce kalabildikleri gibi, bazen aniden çok şiddetli şikayetlerle ortaya çıkabilirler.

              Safra kesesinde taş olan hastaların karın ağrılarına bulantı ve kusma gibi şikayetler eşlik edebilir. Söz ko... Devamı


Safra kesesi iltihaplanınca ne gibi belirtiler meydana geliyor?

Safra kesesi iltihaplanınca ne gibi belirtiler meydana geliyor?

Bu durumda kesintisiz devam eden karın ağrısına bir süre sonra ateş yüksekliği, kan lökosit sayısında artış ilave olmaktadır. Bu oldukça önemli ve kısa süre içinde müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

... Devamı

Açık ameliyat mı, kapalı (Laparoskopik) ameliyat mı daha iyidir ?

Açık ameliyat mı, kapalı (Laparoskopik) ameliyat mı daha iyidir ?

Bu sorunun cevabı tartışmasız kapalı ameliyattır. Ancak bazı durumlarda ameliyatın kapalı olarak yapılabilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda elbette açık ameliyat tercih edilecektir. Daha önceden açık yöntemle üst karın bölgesinden ameliyat geçirmiş hastalarda, safra kesesi ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleşmeyebilir. Bazen de safra kesesindeki taşın sebep olduğu iltihaplanmalar, safra kesesinde aşırı yapışıklıklara neden olarak kapalı cerrahiye izin vermeyebilir.

Böyle bir durum söz konusu olduğunda, ... Devamı


Bir günde reflü şikayetlerinden kurtuldu

Mümkün olan en az ve küçük kesilerle cerrahi girişimlerin gerçekleştirilebildiği Robotik Cerrahi yönteminin en çok uygulandığı alanlar reflü, safra kesesi ve kalın bağırsak ameliyatları. Yöntemin en önemli avantajlarından biri reflü gibi yıllarca çare aranan hastalıklara bir gün içinde, hastaya en iyi konforu sağlayarak çözüm getirmesi.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu´nun Robotik Cerrahi sayesinde sağlığına kavuşturduğu hastalardan biri de 34 yaşındaki Meslek Lisesi Öğretmeni Yücel Parla.

Devamı


Mide bulantısının nedenleri

Mide Bulantısı Neden Olur ve Mide Bulantısının SebepleriMide bulantısına yol açan birçok sebep vardır. Hamilelik: Hamilelik bu rahatsızlığın en yaygın sebeplerinden biridir. Bu yüzden hamilelerde sabah bulantısı gün boyunca herhangi bir zamanda oluşabilir ve yanında kusma da görülebilir.Hamilelik döneminde görülen bulantı ve kusmanın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber psikolojik faktörlerle hormonal değişimlerin ortak ürünü olduğu düşünülmektedir. Hamilelerin yaklaşık olarak yüzde 80inde görülen bulantı ve kusma sorunları genellikle ilk adet gecikmesinin birkaç gün sonrasında başlar ve ... Devamı


Mide gaz sancısı

Mide gaz sancısıHava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar.Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun olmayan ( gevşek ) takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur.Midedeki gazın önemli bir kısmı geğirme ile çıkartılır, geride kalan kısım ince barsaklara geçer ve burada kısmen emilir, az bir miktarı ise kalın barsaklara geçer ve makat yolu ile atılır. Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması sonucu karbondioksit gazı oluşturur ancak bu gazın önemli bir kısmı ince barsaklarda emilir ve kalın b... DevamıMide Hastalıkları © 2010
Mide Hastalıkları hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.